Pytania i  odpowiedzi

 

Najczęstsze pytania rodziców i odpowiedzi naszych logopedów.

01

Czy moje dziecko wymaga pomocy logopedy?

 

Tak, jeżeli jego mowa odbiega od mowy jego rówieśników. Tak, jeżeli mówi zbyt mało lub nie mówi w ogóle. Tak, jeśli w wieku lat 4 nie wymawiaj głosek [s,z,c,dz], w wieku lat 5 [sz, ż, cz ,dź], zaś w wieku lat 6 głoski [r]. Tak, jeśli zamienia niektóre głoski na inne np. [k] na [t] (przykładowo totet - kotek). Tak, jeśli jego mowa jest mało zrozumiała dla otoczenia. Oczywiście jeśli nie jesteś pewien i chcesz sprawdzić, czy mowa Twojego dziecka rozwija się prawidłowo, również możesz umówić się na diagnozę lub konsultację logopedyczną.

02

Czy z wady wymowy można wyrosnąć?

 

Niestety nie. Co prawda niektóre "wady wymowy" są normą rozwojową np. gdy 4-latek mówi "safa" zamiast "szafa", jednak bardzo często do gabinetu trafiają rodzice z dziećmi,  u których wada wymowy jest już głęboko zakorzeniona i utrwalona, a taką wadę najtrudniej jest usunąć. Im szybciej zareagujesz i sprawdzisz wymowę swojego dziecka, tym lepiej. Jeżeli nie jest to wada wymowy - Twoja przygoda z logopedą kończy się na jednym spotkaniu. Jeśli jest - szybko podjęta terapia, daje szybsze efekty.

Czy muszę ćwiczyć w domu z dzieckiem?

 

Tak. Logopeda w gabinecie wywołuje poprawne brzmienia głosek, zaś rodzice utrwalają osiągnięte efekty w domu. Systematyczne ćwiczenia z rodzicami w domu bardzo przyspieszają przebieg terapii logopedycznej.

03

04

Co to jest "krótkie wędzidełko podjęzykowe"?

 

Wędzidełko zbudowane jest z tkanek miękkich pokrytych błoną śluzową. Można je zauważyć gdy unosimy język do góry. Jest to swoista "niteczka"  łącząca spód języka z dołem jamy ustnej. Jeżeli jest ona zbyt krótka, utrudnia lub wręcz uniemożliwia wypowiadanie wielu głosek: [s, z, c dz, sz, ż, cz, dź, l ,r]. Z kolei u niemowląt powoduje trudności ze ssaniem piersi, następnie gryzieniem pokarmów i ich połykaniem. Istnieją trzy stopnie skrócenia wędzidełka, które to określa logopeda na badaniu diagnostycznym i, w razie potrzeby, zaleca jego podcięcie.

Warto zauważyć, że u niektórych dzieci powyższe głoski można wywołać nawet z krótkim wędzidełkiem, jednak proces ich utrwalania może trwać w nieskończoność. W takich przypadkach przy dłuższych ćwiczeniach dziecko może uskarżać się na ból języka, co w konsekwencji prowadzi do nieużywania "bolących" głosek w mowie spontanicznej codziennej.

04

05

Co wziąć ze sobą na pierwsze spotkanie w gabinecie?

 

Pamiętaj by na diagnozę (pierwsze spotkanie) zabrać ze sobą książeczkę zdrowia dziecka lub/oraz wszystkie ewentualne wypisy ze szpitala wraz z opisami badań (np. tomagrafią lub rezonansem magnetycznym mózgu).

Jeżeli pomocy logopedycznej wymaga niemowlę weź ze sobą również coś, co dziecko lubi jeść   i pić oraz to, w czym mu je podajesz (łyżeczka, butelka, bidon, smoczek)